Освітяни і науковці категорично "проти"
Новий підручник з Історії України для 8 класів, що вже невдовзі може з'явитися в школах по всій Україні, миттєво спровокував скандал серед працівників освітньої сфери. Елементи "рускава міра", викривлення історичних фактів і відхилення від Держстандарту – все це, за словами експертів, лише незначна частина резонансних слабих сторін примірника. Та, попри це, даний екземпляр вже пройшов половину шляху процесу затвердження – останній всього за кілька днів має зробити МОН України. Науковці вже вимагають скасувати це рішення і зібрати незалежну комісію. Подробиці дізнавалися Знай.ua.
Розгромні рецензії і "російські" Одеса і Дніпро
Загалом, серед підручників-рецензентів, які розглядала Конкурсна комісія на 1 етапі для надання грифу Міністерства освіти і науки, було 5 екземплярів.
"До складу комісії входить 6 осіб. Зі слів професора пана Віктора Брехуненка, професора інституту ім. Грушевського, який теж виступає проти затвердження даного підручника, 2 рецензії з них є доволі розгромними – це, власне, і є опис того, як воно насправді виглядає. Двоє з членів комісії були категорично "проти", але завдяки 4 решти голосам, що склали більшість, підручник пройшов 1 етап. Авторам дали 10 днів на опрацювання і в районі 15 лютого він може бути затверджений", - ділиться з нами секретар Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації
Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Мобілізацію урівняли для всіх: українцям оголосили вердикт щодо економічного бронювання
Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Але ж досить цікавим є ще один момент.
"Рецензії подали, згідно термінів, тільки 31 січня, а вже 2 лютого було винесене рішення. Прочитати 5 рецензій по 50 сторінок за цей час доволі складно 6 членам комісії. За словами доктора історичних наук Віктора Брехуненка, члени комісії дивилися тільки на бали, а не на сам текст і зміст. 4 бали було винесено за наукову доцільність, 21 бал – методичні рекомендації. Тобто, у нас на форму звертається більше уваги, ніж на суть", - зазначає народний депутат України Наталія Піпа.
Та найгострішою темою став саме "проросійський напрямок", який фахівці помітили у текстах цього скандального підручника, що брав участь в конкурсі за шифром 80802.
"Росія заснувала Одесу, Дніпро, Сімферополь, Севастополь… А якби Гетьманщина і Запоріжжя привели внутрішній устрій та економічну модель до російського зразка, то Росія не чіпала б Українську державу. ЦЕ наші діти можуть прочитати у підручниках з Історії України для 8 класу", - підкреслила політик.
Науковці – явно не на боці автора підручника 80802. Ось витримка з однієї з рецензій.
Це – не єдиний "ляп": науковці вимагають незалежну оцінку
Наскільки відомо, автор книги Мар'ян Мудрий родом зі Львова.
І, як відзначає нардеп, в "освітянській сфері" зараз все частіше лунають відгуки, що 16-18 ст. – це, взагалі, не його тема і чому він за неї взявся, невідомо.
"2 роки тому – то теж є згадка – був підручник авторства пана Мудрого, в якому Шухевич був названий колабораціоністом. І тоді Львівська обласна рада виступала проти цього підручника. Чому він взявся за написання не своєї теми, є дивним…", - повідомила Знай.ua секретар Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій.
Такої ж думки і автор однієї з рецензій на підручник.
Розділи про культуру, як відзначено в рецензії, теж виписані дуже слабо.
Як виявилося, тема "Новоросії" - не єдиний "ляп" в гучному підручнику для 8 класів.
"Там чимало є нюансів. І про козаччину, яка мала б наслідувати прикладу Російської імперії і тоді у нас не було б зараз війни, і що Катерина ІІ заснувала Одесу, Севастопіль і місто Дніпро, які вже до цього існували. Я надіслала звернення і в МОН, і в СБУ, і в РНБО. Ми зараз маємо заяву Інституту Грушевського, я знаю, що зараз відповідну заяву готує Львівський національний університет ім. Франка", - ділиться з нами Наталія Піпа.
Учена рада Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України у протоколі від 4 лютого вщент рознесла ймовірність появи у школах підручника 80802 і ще двох "номінантів".
"Поява в школах таких підручників суперечить здоровому глузду. Вона не тільки вкорінюватиме хибні уявлення про історію України ХVI-XVIII ст., а й формуватиме учнів як адептів "русского мира", о загрожує національній безпеці України", - зазначено в заяві.
Представники Ученої ради Інституту ім. Грушевського наполягають не тільки на скасуванні рішенні про рекомендацію цих скандальних підручників, а й на проведенні перевірки на плагіат та створенні незалежної комісії із залученням фахівців-науковців з історії 16-18 ст.
Остаточне рішення має бути прийняте вже наступного тижня – орієнтовно, 15 лютого.
Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.
Також Знай.ua писав, що Парламент затвердив "шкільні" виплати: кращим випускникам – по 100, переможцям олімпіад – по 120 тисяч.