Ринок сільськогосподарської землі в Україні демонструє рекордне зростання цін. Як повідомляє ТСН із посиланням на дані аналітиків, середня вартість гектара ріллі збільшилася на 26% порівняно з попереднім періодом. Це один із найпомітніших стрибків з моменту відкриття ринку землі, і тенденція, схоже, тільки набирає обертів.

Скільки коштує гектар зараз

Станом на червень 2026 року середня вартість гектара сільськогосподарських угідь в Україні перевищила позначку в 60 тисяч гривень. У регіонах із найродючішими чорноземами — на Полтавщині, Черкащині та Вінниччині — ціни ще вищі: окремі ділянки продаються за 80–100 тисяч гривень за гектар. Для порівняння, ще рік тому середня ціна ледь дотягувала до 45 тисяч.

Ціни на землю в Україні зросли на 26% — поле

Що підштовхує ціни вгору

Експерти, опитані виданням «Бізнес UA», називають одразу кілька ключових факторів подорожчання. По-перше, зростає попит з боку агрохолдингів, які прагнуть розширити земельний банк. По-друге, інфляційні процеси та нестабільність на валютному ринку змушують інвесторів розглядати землю як надійний актив для збереження капіталу. По-третє, обмежена пропозиція: власники паїв не поспішають продавати ділянки, очікуючи ще вищих цін у майбутньому.

Додатковим каталізатором стало те, що з 2024 року до ринку отримали доступ юридичні особи. Це суттєво розширило коло потенційних покупців і загострило конкуренцію за якісні земельні наділи.

Які регіони лідирують

Найдорожчою залишається земля в центральних та західних областях України. За даними порталу «Експерт», лідерами за ціною гектара є Тернопільська, Львівська, Івано-Франківська та Київська області. Водночас на півдні та сході країни ціни дещо нижчі, що пов'язано з безпековими ризиками через близькість до зони бойових дій, а також із менш родючими ґрунтами в окремих районах.

Чого чекати до кінця року

Аналітики прогнозують, що до кінця 2026 року вартість гектара може зрости ще на 10–15%. Основними драйверами залишатимуться інфляція, обмежена пропозиція на ринку та стабільний попит з боку аграрного бізнесу. Для тих, хто планує придбати земельну ділянку, фахівці радять не відкладати рішення: тенденція до подорожчання, найімовірніше, збережеться.

Раніше портал Знай повідомляв, гектар землі в Україні злетів до 75 тисяч: названо регіони з рекордними цінами.