Українці в ці перші січневі дні активно готувалися до Різдва: дітки вчили колядки, а дорослі готували пишні страви на стіл. Навіть під час карантинних обмежень традиції не вмирають, українці залишаються вірними своїй історії, минулому і майбутньому.
Однак, всього кілька десятиліть тому такі свята було важко уявити. За українські традиції доводилося буквально битися. Ті, хто мав у собі сили і дух боролися проти репресивної машини КДБ СРСР.
Про це стало відомо завдяки публікації прес-служби СБУ в мережі Facebook.
"Сьогодні українці можуть вільно святкувати Різдво, вітати колядками рідних і сусідів. Але ще менше півстоліття тому радянська влада розгорнула цілу каральну операцію проти української інтелігенції за новорічно-різдвяні вертепи. Одна з таких репресивних історій почалася на початку 1972 року. У таємних повідомленнях керівництву КДБ вона фігурувала, як операція "Блок".
Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію
Який стаж не зарахують до пенсії: роки роботи просто викинуть
Українцям дозволили не сплачувати за комунальні послуги: коли рахунки можна "заморозити"
Податкова перевіряє українців за кордоном: що вже відомо
На першому фото - святковий вертеп в одній із львівських квартир. Того вечора разом з колядниками зібралися Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія та Анна Садовські та інші. Вони ходили вітати друзів, серед яких було чимало видатних українців. А вже 13 січня 1972 КДБ відзвітувало секретарю ЦК Компартії України Шелесту про офіційний початок операції: bit.ly/3982pSH.
Почалися обшуки і затримання в Києві та Львові. Серед заарештованих у справі "Блок" були Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, внучка Івана Франка Зіновія, Іван Світличний та інші. Репресії тривали і пізніше. На початку 1974 року на ім'я нового секретаря ЦК Компартії України Щербицького було направлено секретний донос про підготовку "окремими націоналістично налаштованими особами новорічних колядок".
Радянська влада застосувала вже відточені методи тиску-прослуховування телефонних розмов, стеження, посилені загони міліції і "дружинників" в місцях появи колядників. Однак незважаючи на це багато людей все одно зберігали вірність традиціям. За посиланням фото та матеріали цієї справи, зібрані Державним архівом СБУ: bit.ly/3bcbRYe", - повідомляє прес-служба СБУ.
Раніше повідомляли, Святвечір і Різдво Христове - як правильно зустріти і розклад онлайн-служінь.
Як повідомляв Знай.uа, захисниця українського Лариса Ніцой запропонувала пограти.
Знай.uа писав, снайпери ЗСУ показали, чого до тремтіння варто боятися ворогові на Донбасі.